13 березня – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СНУ. Інтерв’ю професора Матяша М.М.

Про сон, його, структуру і значення розповідає завідувач кафедри загальної та медичної психології, професор М.М. Матяш.

У 2008 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) запровадила Всесвітній день сну, який  щорічно відзначається в другу п’ятницю березня. Cон, який є основною складовою здорового життя людини, займає його третину. За статистикою, сьогодні від безсоння страждає понад 10% населення індустріально розвинених країн і щодругий дорослий житель планети має один або декілька симптомів розладу сну. Відзначення цього дня покликане звернути увагу на важливість здорового сну для якісного життя кожної людини.

М.М.Матяш: Сон є предметом наукових досліджень вчених в усьому світі. Це —  особливий стан людини, природній фізіологічний процес, що характеризується пониженою реакцією на оточуючий світ і специфічною мозковою діяльністю. Структура сну людини складається з двох фаз: повільний (Non-REM) і швидкий сон (REM— «швидкий рух очей»). Повільний сон настає одразу після засинання і складається з чотирьох стадій. Загальна тривалість фази Non-REM — близько 90 хвилин. Для цієї фазі характерне спокійне і рівне дихання, зниження тиску, спочатку уповільнений рух очей, які потім стають нерухомими, мозок малоактивний, тіло розслаблене. Людина відпочиває, відновлює фізичні сили. За повільним надходить швидкий сон, який триває від 10 до 20 хвилин. Температура і тиск у цій фазі підвищуються, серце б’ється частіше, тіло нерухоме, за виключенням м’язів, що відповідають за серцебиття і дихання. Мозок активно працює, людина бачить сни. Фази Non-REM і REM чергуються, але спочатку ви занурюєтеся у повільний сон і проходите усі його стадії. Триває це десь 90 хвилин, а потім настає фаза швидкого сну. Таке коло називається циклом сну. Цикли повторюються. При цьому зменшується частка повільного сну і збільшується до 1 години тривалість швидкого. Здорова людина зазвичай проходить п’ять циклів сну.

  • Яким є значення сну?

М.М.Матяш: Повноцінний сон сприяє успіху у професійному і особистому житті. Але головне, сон — це запорука здоров’я. Під час сну виробляється низка важливих гормонів, йде регенерація тканин, відновлюються фізичні сили. Мозок також працює, а окремі його ділянки стають навіть більш активними, ніж під час неспання.

  • Розкажіть, будь ласка, про функції сну.

М.М.Матяш: Сон забезпечує відпочинок організму, сприяє переробці та зберіганню інформації, повільний сон полегшує закріплення вивченого матеріалу, а швидкий – реалізує підсвідомі моделі подій на які ми очікуємо. Сон — це пристосування організму до змін освітленості (день-ніч). Він  відновлює імунітет, у тому числі шляхом активізації T-лімфоцитів, які борються з простудними і вірусними захворюваннями. Сон забезпечує виведення з мозку отруйних продуктів життєдіяльності. Існує припущення, що сон дозволяє нейронам провести «ремонт» ДНК, пошкодження якої неминуче накопичуються в ході функціонування нейронів.

  • Чим може загрожувати недосипання?

М.М.Матяш: Наслідки можуть бути фатальними, бо у разі недосипання, настає погіршення когнітивних функцій (пам’яті, уваги, мислення), координації, мови, орієнтації, контролю тощо. Часто це призводить до аварійних ситуацій на виробництві і дорозі. За статистикою, кожна п’ята ДТП відбувається через те, що водій заснув за кермом. Нестача сну спричиняє вразливість імунітету. Дослідження показали, що воно підвищує ризик захворіти втричі. Під час сну імунна система синтезує білки цітокіни. Чим більше інфекцій навколо, тим більше їх треба. Якщо людина мало спить, то цітокінам вироблятися просто немає часу. Не даремно говорять, що сон лікує. Недостатність сну стимулює вироблення греліну — гормону голоду і як наслідок, людина переїдає. Також у разі недосипання знижується продуктивність праціадже коли  людина хоче спати, вона все робить повільно і неякісно. Хронічне  недосипання руйнує мотивацію. Кожного дня дедалі менше й менше хочеться рухатися вперед до своєї мети. Недосипання — дуже сильно перешкоджає формуванню корисних звичок, водночас воно є чудовим  каталізатором звичок шкідливих, оскільки людина починає шукати зовнішні стимулятори (нікотин, кофеїн і таке інше). Людина, яка не виспалася – дратівлива, запальна, ображена на весь світ. А ще недосипання буквально відбивається на обличчі у вигляді синців та мішків під очима. Якщо людина недосипає довгий час, це провокує передчасне старіння шкіри. Пам’ятайте, що абсолютною більшістю досліджень доведено, що здоровій дорослій людині слід спати 8 годин.

  • Як можна покращити сон?

М.М.Матяш: Поведінка протягом дня, а особливо перед сном, впливає на якість сну. Якщо виникли проблеми із засинанням, часто навіть кілька незначних коригувань можуть докорінно змінити ситуацію. Спробуйте дотримуватися режиму сну, лягайте спати та прокидайтеся в один і той же час. Навіть у вихідні дні. Створіть сприятливу заспокійливу атмосферу та дотримуйтеся комфортної прохолодної температури в спальні. Увечері не вмикайте яскраве світло. За 30 хвилин до сну вимкніть у спальні електронні пристрої – телевізори, комп’ютери, смартфони. Стежте за раціоном харчування, уникайте кофеїну за 6 годин до сну, алкоголю за 4 години, а також великої кількості їжі перед сном. Не забувайте про фізичну активність протягом дня, вона допоможе вам легше заснути. Дотримуйтеся здорового харчування та здорового способу життя. У разі виникнення проблем із сном, не зволікайте, обов’язково звертайтеся до лікаря. Всім бажаю здорового і міцного сну.